Dorastanie w cieniu ojca – geniusza

Tom Rachman w powieści Włoski nauczyciel podejmuje tematykę walki dwóch osobowości - ojca i syna

Niełatwe dzieciństwo

Tom Rachman w powieści Włoski nauczyciel podejmuje tematykę walki dwóch osobowości – ojca i syna (https://www.taniaksiazka.pl/wloski-nauczyciel-tom-rachman-p-1288269.html). Bear Bavinsky i jego pierworodny, Charles, zwany potocznie Pinchem, nie są sobie bliscy. Bear jako światowej sławy malarz, o niezwykle silnej, jeśli nie despotycznej osobowości, całkowicie skupiony jest na swojej pracy. Pinch dorasta w przeświadczeniu, że jego ojciec jest geniuszem, a on nie potrafi nawet w połowie mu dorównać. Niemoc i frustracja będą towarzyszyły młodemu człowiekowi od okresu dojrzewania, kiedy zrozumie, dlaczego w dzieciństwie ojciec nie poświęcał mu uwagi.

Książka jest opowieścią o poszukiwaniu aprobaty, za wszelką cenę, o precyzyjnej kalkulacji każdego ruchu, który ma być wymierzony w dostrzeżenie i zaznaczenie swojej wartości. Bear zdaje się nie zauważać obsesji swojego syna i odzywa się do niego trochę od niechcenia, trochę z obowiązku. Kluczowym punktem będzie ten, kiedy młody Bavinsky zacznie hobbystycznie malować. Uznaje to za “niezobowiązujące pejzażyki”, ale tak naprawdę robi wszystko, by zwrócić tym na siebie uwagę. Ojciec pozwoli sobie na skomentowanie twórczości syna jednym zdaniem, z którego Pinch wyczyta ukryte znaczenie, które nakaże mu całkowicie przewartościować swoje dotychczasowe życie. Obydwaj panowie łakną tego samego – nieustannej atencji. Różnica między nimi polega wyłącznie na poszukiwaniu publiczności (Bear chce się karmić komplementami tłumów, Pinch wyłącznie dobrym słowem ojca).

Nieświadome rany

Rodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego jak wielką krzywdę mogą zrobić swoim dzieciom krytykując je. Pinch, poza trudną relacją z ojcem, posiada również dość niejasne układy emocjonalne z matką. Każdy z nich doprowadza go do kompleksów i zaburzeń rozwoju osobowościowego. Oczywiście, co w książce jest bardzo dobrze nakreślone, wina nie leży zawsze po jednej stronie. Pinch jako dziecko był kapryśny i niekomunikatywny, chciał ukarać rodziców za brak atencji, doprowadzając nieświadomie do ochłodzenia ich relacji. W dorosłym życiu każdą swoją porażkę będzie tłumaczył tym, że jest postrzegany wyłącznie przez pryzmat sukcesu ojca, jakby nie był osobnym bytem. Celowo doprowadza do zniszczenia kilku relacji rodzinnych, a jego złość odbija się na jego najbliższych, których krąg z dnia na dzień topnieje.

Książka w bardzo dobry sposób ukazuje siłę charakterów, ale również tę negatywną, niszczącą. Uczula na zachowania, które są dyktowane złością lub chęcią zemsty i w inteligentny sposób punktuje do czego prowadzi ślepa furia. Warto też wiedzieć, że z wielu czynów i wykrzyczanych w złości rzeczy nie da się wymigać i nie można tego odwrócić. Często nawet czas nie jest w stanie zaleczyć takich ran.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com